Latest Headlines
Home / 2015 All Native Basketball Tournament :: Masters Division

2015 All Native Basketball Tournament :: Masters Division

2015 All Native Basketball Tournament :: Masters Division

CFNR :: Silvertip Promotions & Signs

CFNR is the official broadcaster of the

2015 All Native Basketball Tournament

Masters Division

Division Draw Bracket

updated Feb 9th, 11:59pm
CFNR :: All Native Basketball Tournament :: Division Draw :: Masters

All Stars

Hydaburg ::Matt Carle :: 1st Place

Hydaburg:: Anthony Lindoff :: 1st Place

Massett :: Abe Brown :: 2nd Place

Masestt :: Trevor Russ :: 2nd Place

Bella Bella :: Daryl Easterbrook :: 3rd Place

Bella Bella :: Burl Gladstone :: 3rd Place

Prince Rupert Quickload :: Will Sheppard:: 4th Place

Prince Rupert :: Quickload :: Dan Walters :: 4th Place

Greenville :: Alex Stevens :: 5th Place

Kitamaat :: Ellis Ross :: 6th Place

Sixth Man

Hydaburg :: John Carle

Mr Hustle

Hydaburg :: Joe Young

High Score

Massett :: Abe Brown : 148 PTS : 7 Games 21.4 PTS Game Average

Best Defensive

Hydaburg :: Joe Young

Most Inspirational

Massett :: Abe Brown

M.V.P

Hydaburg :: Joe Young

Most Sportsman-like Team

Hydaburg

Scores

14th February 2015
2.30 pM
FINALS

Hydaburg

90

Old Massett

68


13th February 2015
4.00 PM

Bella Bella

79

Massett

85


13th February 2015
10.30 AM

Prince Rupert

63

Massett

100


12th February 2015
9.30 PM

Greenville

76

Prince Rupert

85


12th February 2015
6.30 PM

Bella Bella

77

Hydaburg

111


12th February 2015
2.30 PM

Kitamaat

69

Massett

83


12th February 2015
11.00 AM

Kincolith

42

Greenville

80


12th February 2015
8 .00 AM

Bella Bella

72

Prince Rupert

71


11th February 2015
8.00 PM

Kitakatla

39

Massett

109


11th February 2015
4.00 PM

Kitamaat

67

Hydaburg AK

92


11th February 2015
1.00 PM
Elimination Game

New Aiyansh

50

Massett

100


11th February 2015
9.30 AM
Elimination Game

Kitkatla

61

Port Simpson

54


10th February 2015
9.30 PM

Hydaburg

72

Massett

58


10th February 2015
6.30 PM
Elimination Game

Gitwinksihlkw

53

Greenville

76


10th February 2015
2.30 PM

Prince Rupert

93

Kincolith

51


10th February 2015
11.00 AM

Bella Bella

101

New Aiyansh

67


10th February 2015
8.00 AM

Hydaburg

100

Port Simpson

36


9th February 2015
8.00 PM

Kitkatla

74

Kitamaat

81


9th February 2015
4.00 PM

Prince Rupert

63

Greenville

42


9th February 2015
1.00 PM

New Aiyansh

86

Gitwinksihlkw

57


Community: Bella Bella

Team Name: Nation

1. Mike Reid
2. Richard Reid
3. Charles Gladstone Jr
4. Burt Gladstone
5. Mitchell Martin
6. Darren Moody
7. Thomas Hunt
8. Ryan Humchitt
9. Daryl Easterbrook
10. Chris McKnight
11. Rob Duncan

Coach: Kelly Brown
—————————————————————————————————————-

Community: Gitxaala

Team Name:Gitxaala Warriors

Village (Gitxaala Nation)

1. Dale Robinson
2. Greg Mckay
3. Richard Robinson
4. Sheldon Faithful
5. Gabe Mckay
6. Garnet Hill
7. Reg Gladstone
8. Crosby Robinson
9. Randy Robinson Jr.
10. Ritchie Tolmie

Manager: Vanessa Robinson
—————————————————————————————————————–

Community:Hydaburg AK

Team Name: Haida

1. Joe Young
2. Matt Carle
3. Kevin Young
4. James Carle
5. Sid Edenshaw
6. Anthony Lindoff
7. Clint Cook
8. Harold Dilts
9. Quannah Le Comu
10. Tony Peele
11. Charles Peele
12. John Carle

Coach: Devin Edenshaw
Manager: Judy Helgesen
—————————————————————————————————————–

Community:Old Massett

Team Name: Haida Watchmen

1. Dustin Edgars
2. Eddie Russ
3. Willis Parnell
4. Robert Davis
5. Trevor Russ
6. Richard Smith
7. Stanley Swanson
8. Evan Edgars
9. Lloyd Samuels
10. Greg (Abe) Brown
11. Donald Edgars
12. Harold Parnell

Manager: Memory Brown
—————————————————————————————————————–

Community: Kitamaat Village

Team Name: Haisla Masters

1. Ellis Ross
2. Mike Ridsdale
3. Wes Nyce
4. James Harry
5. Paul Windsor
6. Brent Grant
7. Brent Robinson
8. Colin Grant
9. Joe Grant
10. Dan Paul Jr.
11. Les Robinson
12. Stewart Duncan
—————————————————————————————————————–

Community: Lax Kw’alaams (Port Simpson)

Team Name: Hoyas

1. Peter Wesley
2. Desi Ryan
3. Clark Wesley
4. Kendal Wing
5. Cal Robinson
6. Arthur Jeffrey
7. Reggie Sampson
8. Donovan Faithful
9. Norman Faithful
10. Travis Wesley
11. Dale Ryan

Coach: Norman Faithful

—————————————————————————————————————————————————-

Community: New Aiyansh

Team Name: Gitmidiik Masters

1. George Robinson
2. Travis Adams
3. Roland Barton
4. Lawrence Adams
5. Kevin Nisyok
6. Art Mercer
7. Noah Guno
8. Dan Walter
9. Mike Alexander
10. Steve Adams
11. Tony Stevens
12. Tracy Tait

Coach: Allan Clayton

Manager: Garrett Davis Jr.
——————————————————————————————————————————————–

Community: Gitwinksihlkw (Canyon City)

Team Name: Lizards

1. Norman Squires
2. David Griffin
3. Tim Angus
4. Charles Morven
5. Randy Stevens
6. Arthur Nyce
7. Leonard Squires
8. Keith Azak
9. Derek Azak
10. Steve Shaw
11. Justin Squires
12. Matthew Wesley

Coach: Chester Nyce

Manager: Debra Azak
————————————————————————————————————————

Community: Laxgalts’ap

Team Name: GAC

1. Alex Stevens
2. Andrew Robinson
3. Calvin McNeil
4. Hubert Stevens
5. Albert Stephens
6. William
7. Jay Robinson
8. Vern Barker
9. Reg Sampare
10. Brandon Tait
11. Ralph Bright
12. Tony Stevens

Coach: Rod Davis
———————————————————————————————————————————-

Community: Kincolith

Team Name: Sons of Kincolith

1. Mel Barton
2. Neil Barton
3. Claude Barton
4. Clint Barton
5. Dean Barton
6. David Stewart
7. Mike Alexander
8. Ben Watts
9. Dan Walters
10. Travis Adams
11. Art Angus

Manager: Sam Doolan
——————————————————————————————————————————————-

Community: Prince Rupert

Team Name: Quickload Masters

Team Criteria: Club

1. Will Sheppard
2. Dan Walter
3. Sonny Henry
4. Joseph Woods
5. Chad Stewart
6. Paul White
7. Brady Johnston
8. Glenn Blandov
9. Colin Innes
10. George Mason

Coach: Angie Henry

Manager: Mary Hill

CFNR :: Silvertip Promotions & Signs

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

We are proud to be supported by our

Major Tournament Broadcast Sponsors

CFNR :: Gitxsan Hereditary Chiefs CFNR :: Grassy Bay Petro Canada ad-320-tricorp CFNR :: CN Rail ad-320-nisgaa- ad-320-port-prince-rupert

Leave a Reply

%d bloggers like this: