Latest Headlines
Home / All Native Basketball Tournament / 2015 All Native Basketball Tournament :: Senior Men’s Division

2015 All Native Basketball Tournament :: Senior Men’s Division

2015 All Native Basketball Tournament :: Senior Men’s Division

CFNR :: Cap-it :: Terrace

CFNR is the official broadcaster of the

2015 All Native Basketball Tournament

Senior Men’s Division

10835140_685428581570040_4146998304797082363_o

All Stars

Skidegate :: Desi Collinson :: 1st Place

Skidegate :: Jason Alsop :: 1st Place

Ahousat :: Luke Robinson :: 2nd Place

Ahousat :: Waylon Little :: 2nd Place

Kincolith :: Justin Adams :: 3rd Place

Kincolith :: Graham Watts :: 3rd Place

Kitkatla :: Charlie Leeson :: 4th Place

Kitkatla :: Jordan Vickers :: 4th Place

Prince Rupert Chiefs :: Kyle Kline :: 5th Place

Bella Bella :: Shawn Gladstone :: 6th Place

Sixth Man

Skidegate :: Cole Adinger

Mr Hustle

Skidegate :: Tyler York

High Score

Prince Ruper Kyle Cline :: 124PTS 6 Games :: 20.66 PT Average

Best Defensive

Ahoust :: Travis Thomas

Most Inspirational

Ahoust :: Waylon Swan

M.V.P

Skidegate:: Darcy Pearson

Most Sportsman-like Team

Ahousat

Scores

14th February 2015
7.30 pM
FINALS

Skidegate

87

Ahoust

76

 

14th February 2015
10.30 AM

Ahoust

79

Kincolith

66

 

13th February 2015
8.30 PM

Kincolith

77

Kitkatla

72

 

13th February 2015
4.00 PM

Ahoust

92

Skidegate

107

 

13th February 2015
1.00 PM

Prince Rupert

77

Kitkatla

88

 

13th February 2015
11.00 AM

Kincolith

81

Bella Bella

63

 

12th February 2015
9.30 PM

Kitamaat

61

Prince Rupert

74

 

12th February 2015
8.00 PM

Kitkatla

73

Skidegate

100

 

12th February 2015
4.00 PM

Ahoust

87

Kincolith

72

 

12th February 2015
2.30 PM

Bella Bella

83

New Aiyansh

60

 

12th February 2015
2.30 PM

Terrace

74

Prince Rupert

86

 

11th February 2015
9.30 PM

Port Simpson

68

Bella Bella

72

 

11th February 2015
8.00 PM

Kitkatla

106

Kitamaat

94

 

11th February 2015
4.00 PM

New Aiyansh

45

Kincolith

88

 

11th February 2015
2.30 PM

Vancouver

60

Prince Rupert

71

 

11th February 2015
1.00 PM
Elimination Game

Terrace

83

Massett

72

 

10th February 2015
9.30 PM
Elimination Game

Gitanyow

68

Bella Bella

88

 

10th February 2015
8.00 PM
Elimination Game

Port Simpson

101

Greenville

59

 

10th February 2015
4.00 PM

Prince Rupert

53

Skidegate

86

 

10th February 2015
2.30 PM

Ahoust

73

Vancouver

64

 

10th February 2015
1.00 PM

Kitamaat

86

Massett

80

 

9th February 2015
9.30 PM

Terrace

65

Prince Rupert

83

 

9th February 2015
8.00 PM

Bella Bella

55

Kitkatla

83

 

9th February 2015
4.00 PM

Gitanyow

50

Kincolith

92

 

9th February 2015
2.30 PM

Greenville

65

New Aiyansh

94

 

9th February 2015
9.30 AM

Vancouver

89

Port Simpson

81

Community: Skidegate

Team Name: Saints

1. Duane Alsop
2. Jason Alsop
3. Desi Collinson
4. Darcy Pearson
5. Daniel McNiell
6. Cole Edinger
7. Josh Wesley
8. Jared Casey
9. Richard Craig Gladstone
10. Wade Collinson
11. Tyler York

Coach: David Wahl

Manager: Robert Russ

Community: Lax Kw’Alaams

Team Name: Tsimshian

1. Shawn White
2. Vernon Alexcee
3. Colton Wesley
4. George Kelly
5. Jack Ryan
6. Shawn Haldane
7. Dennis Wells Jr.
8. Clarke Ohman
9. Ralph Bright
10. Dustin Sampson
11. Steve Adams
12. Mike Wesley

Coach: Chris Sankey

Manager: Karleen Kelly
—————————————————————————————————————————

Community: Vancouver

Team Name: Van City

1. Donovan Parnell
2. Jamie Ross
3. Wayne Dundas
4. Jesse Ryan
5. Dan Stewart
6. Guy Peers
7. Mike Bissonnette
8. Nicholas Wilson
9. John George
10. Phil Nadrazsky
11. Bobby Williams
12. Sean Holland

Coach: Duane Jackson
————————————————————————————————————————–

Community: Terrace

Team Name: Waks

1. Andrew Nyce
2. Tyler Moore
3. Basil Morgan
4. Steven Vickers
5. Raymond Clayton
6. Lyle Dircks
7. Alvin Tremblay
8. Curtis Mercer
9. Daniel Mercer
10. John Johansen
11. Donald Vickers
12. Jeremiah Moore
—————————————————————————————————————————

Community: Ahousat

Team Name: Maaqtusiis Sun’s

1. Luke Robinson
2. Devin Robinson
3. Travis Thomas
4. David Donahue
5. Jeremy Sam
6. Beau Campbell Edgar Carlson
7. Waylon Swan
8. Dominic Thomas
9. Tom Paul
10. Cliff Thompson
11. Greg Charlie

Coach: Harvey Robinson

Manager: Doris Robinson
—————————————————————————————————————————-

Community: Gitanyow

Team Name: Gitanyow

1. Tyron Hill
2. Johnny Martin
3. Michael Hill
4. Tommy Martin
5. Alex Gray
6. Dustin Gray
7. Chuck Martin
8. Dennis LeBerew
9. Matthew Bernard
10. Brendan Derrick
11. Craig Martin
12. William Hyzims

Coach: Brian Martin

Manager: Lawrence J Shanoss
—————————————————————————————————————————

Community: New Aiyansh

Team Name: Gitmidiik

1. Phillip Clayton
2. Adrian Mercer
3. Chester Munroe
4. Gilbert Morven
5. Johnathan Morven
6. Angus Dawson
7. Steve Adams Jr.
8. Kirk Jakesta
9. Charles Adams
10. Cyprian Elliot
11. Lawrence Moore

Coach: Kirby Guno

Manager: Marianne Guno
—————————————————————————————————————————

Community: Kincoltih

Team Name: Sons of Kincolith

1. Darcy Stevens
2. Trevor Stevens
3. Tyler Stevens
4. Sam Doolan
5. David Stewart Jr.
6. Richard Wolff
7. Chris Haines
8. Gene Wolff
9. Frank Alexcee Jr.
10. Graham Watts
11. Justin Adams
12. Clint Germyn

Coach: Peter Jackson
—————————————————————————————————————————-

Community: Kitamaat

Team Name: Haisla Braves

1. Jeremy Nyce
2. Dan Metz
3. Quinton Nyce
4. Morgan Grant
5. Darren Metz
6. Brett Amos
7. Daryl Bolton
8. Kyle Amos
9. Edmund Smith
10. Justin Grant
11. Mitch Woods
12. Craig Windsor
————————————————————————————————————————–

Community: Old Massett

Team Name: Haida Raiders

1. Wilfred Marks
2. Mike Russ
3. Gary Brown
4. Greg Brown
5. Gwailiga Hart
6. Chris Campbell
7. William Edwards
8. Richard Williams
9. Matt Davis
10. Ben Edgars
11. Skyler Boulton-Brown
12. Jesse Williams

Coach: Marshall Russ

Manager: Cal Westbrook
—————————————————————————————————————————

Community: Prince Rupert

Team Name: Chiefs

1. Rj Fumanti
2. Kyle Cline
3. Bryan Ladouceur
4. Josh Dennis
5. Billy Bishop
6. Bertram McKay
7. Scott Barker
8. Glenn Blandov
9. David Labree
10. Kirby Ridley
11. Jesse Fabrick
12. Freeman Brown

Coach: Nick Brown

Manager: Boyd Robinson
—————————————————————————————————————————

Community: Heiltsuk

Team Name: Heiltsuk Nation

1. Carey Stewart
2. Shawn Gladstone
3. Jessel Housty
4. Chris Humchitt
5. Tyler Humchitt
6. Myles Carpenter
7. James Hill
8. Trevor Jackson
9. Graylon Martin
10. Richard C. Reid
—————————————————————————————————————————

Community: Kitkatla

Team Name: Warriors

1. Charlie Leeson
2. Joe Lewis
3. Phillip Gamble
4. Dustin Eaton
5. Willard Aster
6. Jordan Vickers
7. Bruce Hill
8. Garnet Hill
9. Alex Robinson
10. Adrian Robinson
11. Jacob Thom

Coach: Ted Gamble

CFNR :: Cap-it :: Terrace

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

We are proud to be supported by our

Major Tournament Broadcast Sponsors

CFNR :: Gitxsan Hereditary Chiefs CFNR :: Grassy Bay Petro Canada ad-320-tricorp CFNR :: CN Rail ad-320-nisgaa- ad-320-port-prince-rupert

About Rob

Leave a Reply

%d bloggers like this: